Povijest kave

Jeste li se ikad zapitali tko je otkrio kavu i kako je upravo ona postala najpopularniji napitak svakodnevice? Odgovor na ovo pitanje djelomično će dati priča o etiopskom pastiru Kaldiu koji je jednoga dana primijetio da se njegove koze “čudno” ponašaju nakon što su se najele bobica s njemu nepoznata grma. Kako su životinje postale prilično živahne Kaldi je i sam odlučio probati plodove. Zaključio je da mu one vraćaju snagu pa je svoje otkriće podijelio s koptskim svećenicima u obližnjem samostanu. Svećenici su usvojili naviku konzumiranja plodova koje bi najprije namočili u vodu i zatim pojeli dok bi vodu u kojoj su se bobice namakale popili. Uz etiopske kopte kavu su koristili i pripadnici nekih drugih istočnoafričkih plemena i to tako da bi plodove jeli pomiješane sa životinjskom masti. Takvi obroci održavali su im snagu prilikom dugih pješačenja.

kava

Samo porijeklo imena kava vezano je za prostor Etiopije i Arapskog poluotoka. Prema jednoj verziji naziv je izveden od imena etiopske provincije Kaffa dok su neki skloniji tezi prema kojoj današnji naziv kava dolazi od arapske riječi ghahweh – vino. Naime, vrlo rano je otkriveno da plodovi kave mogu fermentirati te se upravo na taj način kava u početku i spravljala. Kada je kava stigla u Europu nazivana je “arapskim vinom”.

Iz Arabije potječe napitak koji mi danas nazivamo kavom. Negdje oko 1000. godine počeo se spravljati napitak od sušenih i isprženih sjemenki kave koji je ubrzo postao širom prihvaćen u čitavoj Arabiji. Središte trgovine kavom postao je grad Mocha u Jemenu prema kojem se i naziva jedna od najpopularnijih vrsta kave – caffe mocca.

U Europi se kava najprije pojavila na jugu kontinenta. Već 1570. mletački je trgovci dovoze u Veneciju zajedno s duhanom. Kavane postaju središta društvenog života. Uz kavu su se plele zavjere na francuskom dvoru, podizale revolucije (bostonska čajanka u kavani Kod Zelenog Zmaja), pisale knjige (Voltaire, Balzac), skladale kantate (J. S. Bach “Kava kantata”, 1743.), a savršenu formulu kave izrekao je veliki državnik Talleyrand: “Crna ko vrag, vruća kao pakao, čista kao anđeo i slatka kao ljubav.”

Od sjemena kave pravi se popularni napitak koji osvježuje, podražuje živčani centar, pospješuje rad srca i pomaže u svladavanju prirodne umornosti probavljanja.

Kava se dobiva od biljaka roda Coffea, uglavnom se koriste zrna Coffea arabica (brazilska kava) i Coffea canephora (Afrička kava).Vodeće zemlje po proizvodnji kave danas su Brazil, Kolumbija, Etiopija, Uganda, Angola, Indija i Indonezija.

Izvor: www.caffemonte.hr