
Dvadeset godina nakon ratnih strahota, tijekom kojih je Vukovar doživljavao bezdušno višemjesečno razaranje, ovaj grad se konačno ponovo može dičiti vlastelinskim sklopom obitelji Eltz, jednom od najmonumentalnijih feudalnih arhitektonskih cjelina u Slavoniji. Zahvaljujući projektu »Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok – Vukovar – Vučedol«, kojim koordinira Ministarstvo kulture, dovršena je obnova spomeničke cjeline – kompleksa dvorca Eltz, koji je ponovo zasjao u punome sjaju.

Kao simbol grada, kompleks Eltz teško je stradao tijekom tromjesečne opsade Vukovara 1991. godine. Bombardiranjem s kopna i iz zraka teško su oštećena ili u potpunosti uništena krovišta te zidane strukture svih građevina. Eksplozivna sredstva i požari koji su njima prouzročeni uništili su drvene međukatne i krovne konstrukcije, stolariju prozora i vrata te dekorativne metalne, kamene i štuko elemente. Zidane strukture, ponajviše pročelja, zadobile su probojne rupe od projektila različitih kalibara, a žbuka i dijelovi arhitektonske plastike teško su oštećeni izravnim pogocima ili rasprskavanjem projektila u neposrednoj blizini.
Projektom »Istraživanje, obnova i revitalizacija kulturne baštine Ilok – Vukovar – Vučedol«, na području Iloka, Vukovara i Vučedola planirana su i većim dijelom i realizirana ulaganja u istraživanje, obnovu i revitalizaciju povijesne i kulturne baštine. Započeo je 2005. godine, vrijedan je 226 milijuna kuna, a financiraju ga Vlada RH sa 25 posto i Razvojna banka Vijeća Europe sa 75 posto.
Projekt obuhvaća sljedeće cjeline:
1. Vukovar – povijesna barokna jezgra grada – istraživanje i obnova 12 zgrada
2. Vukovar – kompleks dvorca Eltz, kao muzejsko-galerijski i multikulturalni centar; istraživanje, obnova kompleksa dvorca Eltz, uređenje perivoja dvorca, istraživanje i obnova četiri barokne vlastelinske kurije.
3. Arheološko nalazište Vučedol, lokalitet eponim Vučedolske kulture, jedno od najznačajnijih prethistorijskih nalazišta u Europi; gradnja Muzeja Vučedolske kulture, arheološko-turističkog parka, obnova secesijske Vile Streim, međunarodna arheološka škola, arheološka istraživanja.
4. Grad Ilok, obnova povijesne jezgre – najznačajnije srednjovjekovne urbane cjeline u hrvatskom dijelu Podunavlja; dovršena su višegodišnja arheološka istraživanja; istražen i obnovljen dvorac Odeschalchi i u njemu je u veljači 2010. otvoren novi postav Muzeja grada Iloka; uređenje krajolika u povijesnoj jezgri, započela su istraživanja na Franjevačkom samostanu i Crkvi sv. Ivana Kapistrana.